مراکز داده

 1. درب و سطوح کاذب

  در اولین گام برای راه اندازی دیتا سنتر و مباحث ابنیه آن در یک مجموعه، شما نیاز به استانداردسازی… بیشتر

 2. کابل کشی ساخت یافته

  کابل کشی ساخت یافته را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد، کابل کشی مسی و فیبر نوری… بیشتر

 3. تهویه و کولینگ

  انتخاب سیستم سرمایشی مناسب، به نوع و تعداد تجهیزات موجود در اتاق سرور و همچنین میزان انرژی گرمایی کهبیشتر

 4. برق و اتاق پاور

  بحث درباره قلب تپنده دیتا سنتر یعنی زیرساخت برق است زیرساختی که هیچ گاه نباید به کوچکترین مشکلی… بیشتر

 5. اعلام و اطفا حریق

  در مراکز داده سیستم اعلام و اطفاء از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مواقع وقوع آتش سوزی و حریق ابتدا توسط این سیستم اعلام …بیشتر

 6. امکانات مدیریت شبکه

  بخش جدایی ناپذیر هر دیتاسنتر مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center است که به اختصار به آن ناک (NOC) گفته… بیشتر

تمامی سازمان ها پس از راه اندازی مراکز داده، انجام مجازی سازی، خرید Storage های مورد نیاز و راه اندازی کامل شبکه سازمانی خود به فکر راهکارهایی برای پشتیبان گیری خواهند افتاد و با گذشت زمان این مسئله تبدیل به یکی از چالش های اساسی آنها خواهد شد.

VDP (VMware vSphere Data Protection):

 

با توجه به این که اکثر مجازی سازی های انجام شده برای سازمان ها به وسیله محصولات قدرتمند VMware انجام می شود ارائه توضیحاتی پیرامون راهکارها و ابزارهای تخصصی این شرکت که در رابطه با Backup و همچنین Restore کردن اطلاعات می باشد خالی از لطف نیست.

ابزار قدرتمند VDP طراحی شده توسط VMware به منظور پشتیبان گیری و بازنشانی اطلاعات در vSphere می باشد که وابسته به vCenter بوده و به صورت کاملا سازگار با آن کار می کند و به وسیله vSphere Web Client قابل دسترس می باشد و می تواند از کل ماشین ها یا بخشی از فایل درون ماشین ها بکاپ گرفته و آن ها را به مکان مشخص شده چه در همان سایت یا هرسایت دیگری منتقل کند.

 Veeam Availability Suite:

 

راهکار بعدی استفاده از نرم افزار قدرتمند شرکت Veeam به نام Veeam Availability Suite میباشد که پکیج کامل پشتیبان گیری را در اختیار شما قرار می دهد.

Veeam Backup & Replication یکی از برترین نرم افزارهایی است که می توانیم به وسیله آن پشتیبان گیری و همچنین بازنشانی اطلاعات از دیتاسنتر و ماشین های مجازی را داشته باشیم.

 

برخی از ویژگی های پشتیبان گیری با Veeam

 

 • مدیریت بکاپ گیری از دیوایس های مجازی سازی شده مانند امکان بکاپ گیری از کل هاست، یک ماشین کامل، اطلاعات درون ماشین به صورت Live و دیوایس هایی که به صورت فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند یا حتی مواردی که بر پایه Cloud هستند چه برای ویندوز چه برای لینوکس.

 • پشتیبان گیری فوق العاده سریع از نرم افزارهایی مثل Exchange یا SharePoint، پشتیبان گیری و بازگرداندن اطلاعات اکتیو دایرکتوری با تمام OU ها و Objectها.

 

RPO (Recovery Point Objective) :

به معنای بیشترین میزان اطلاعاتی است که یک مجموعه توانایی از دست دادن آن را دارد که Veeam با تکنولوژی خاص خود این شاخص را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

RTO (Recovery Time Objective) :

به معنای مدت زمان مورد نیاز برای ریکاوری اطلاعات است که Veeam به میزان قابل توجهی آن را کاهش می دهد و از این جهت حدود ۵۰ برابر سریع تر از سایر نرم افزارهای پشتیبان گیری می باشد.