مراکز داده

 1. درب و سطوح کاذب

  در اولین گام برای راه اندازی دیتا سنتر و مباحث ابنیه آن در یک مجموعه، شما نیاز به استانداردسازی… بیشتر

 2. کابل کشی ساخت یافته

  کابل کشی ساخت یافته را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد، کابل کشی مسی و فیبر نوری… بیشتر

 3. تهویه و کولینگ

  انتخاب سیستم سرمایشی مناسب، به نوع و تعداد تجهیزات موجود در اتاق سرور و همچنین میزان انرژی گرمایی کهبیشتر

 4. برق و اتاق پاور

  بحث درباره قلب تپنده دیتا سنتر یعنی زیرساخت برق است زیرساختی که هیچ گاه نباید به کوچکترین مشکلی… بیشتر

 5. اعلام و اطفا حریق

  در مراکز داده سیستم اعلام و اطفاء از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مواقع وقوع آتش سوزی و حریق ابتدا توسط این سیستم اعلام …بیشتر

 6. امکانات مدیریت شبکه

  بخش جدایی ناپذیر هر دیتاسنتر مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center است که به اختصار به آن ناک (NOC) گفته… بیشتر

با گسترش روزافزون تکنولوژی و بالاخص شبکه های کامپیوتری، سیستم های تلفن سنتی و سانترال رفته رفته جای خود را به تکنولوژی VOIP و تلفن های تحت شبکه می دهند.

 

اجزای اصلی یک زیرساخت VOIP عبارتند از:

تلفن های تحت شبکه یا IP Phone ،VOIP Gateway، سرور VOIP

 

 

البته بسته به نیاز مشتری ممکن است از دستگاه های IP PBX، گیت وی های FXO و FXS، مودم های مخابراتی (برای اجرای SIP Trunk) و…. استفاده شود.

نوع انتقال صدا بدین صورت است که سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل می گردد، کدگذاری (encoding) صورت می گیرد و در قالب بسته ها (Packet) در شبکه ی مبتنی بر IP که به آن Packet Switched Network می گویند ارسال می شود.

راهکارهای VOIP بسیارانعطاف پذیرهستند به صورتی که می توان با توجه به نیاز مشتری از IP Phone های با قابلیت های متنوع استفاده کرد. به عنوان مثال تلفن هایی که قابلیت مانیتورینگ داخلی ها را داشته باشند که عموما به عنوان تلفن منشی از آن استفاده می شود، یا تلفن های مخصوص مدیریت.

هم چنین در برخی از شرکت ها به دلیل کمبود منابع از کامپیوتر و یا تلفن های همراه کارمندان به عنوان تلفن تحت شبکه ی VOIP استفاده می شود. بدین صورت که نرم افزارهای  VOIP روی این تجهیزات نصب می شوند و داخلی ها (Extensions) در این نرم افزارها تعریف می شوند، که البته راه حل منطقی ای نمی باشد.

در بخش انتخاب Gateway نیز می توان از گیت وی های FXO و FXS و یا از کارت های VOIP استفاده کرد که بر روی PC و سرور نصب می شوند. خطوط آنالوگ به گیت وی های FXO متصل می شوند و عمل دیجیتال سازی و انتقال سیگنال توسط گیت وی انجام می شود.در گام بعدی سرور VOIP با FXO Gateway ارتباط برقرار می کند. اصطلاحا به این نوع ارتباط ، Trunk میگویند. و در نهایت ارتباط با داخلی ها صورت می گیرد.

از گیت وی های FXS زمانی استفاده می گردد که می خواهیم تلفن های آنالوگ را نیز به این شبکه اضافه کنیم و در واقع راه ارتباطی تلفن های آنالوگ سنتی با بستر VOIP می باشد. بدین شکل که تلفن های آنالوگ مستقیما به گیت وی متصل می شوند و گیت وی FXO در طرف مقابل با شبکه ی VOIP ارتباط برقرار می کند.

 

 

البته در برخی پروژه ها از هر دو GW به صورت ترکیبی استفاده می شود. به عنوان مثال در پروژه های انتقال خطوط تلفن یا Hotline از دو گیت وی FXO و FXS می توان به صورت ترکیبی استفاده کرد. یا از دو گیت وی FXS بهره برد که البته همه ی این راهکارها به نیاز مشتری نهایی بستگی خواهد داشت.

انتخاب نوع سرور نیز نقش مهمی در کیفیت اجرای پروژه دارد. به عنوان مثال فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی تماس ها، میزان فضای رم و پردازنده همگی در سرعت و کیفیت ارتباط تاثیرگذار می باشند.

البته عامل وابسته ی دیگر نیز زیرساخت و بستر شبکه می باشد.

همین طور بایستی در انتخاب GW دقت کافی داشته باشیم. در واقع اگر از GW هایی استفاده کنیم که قابلیت حذف نویز و حذف اکو (Echo) بهتری داشته باشند بالطبع میتوانیم کیفیت صدای مطلوب تری داشته باشیم.

 

به طور کلی مزایای سیستم تلفنی VOIP نسبت به سیستم های تلفنی سنتی به شرح زیر می باشند:

 

 • صرفه جویی در هزینه: زمانی که شما برای تماس های راه دور از بستر VOIP استفاده می کنید هزینه ها به شدت کاهش پیدا می کند.

 • قابلیت جابجایی و دسترسی: زمانی که بخواهید در بخش های مختلف شرکت خود تغییراتی ایجاد کنید و به عنوان مثال قصد داشته باشید کارمندان یک بخش را به بخش دیگری منتقل کنید می توانید بدون نگرانی از هزینه های جابجایی و یا محدودیت مکانی این کار را انجام دهید. برای نمونه واحد مالی یک شرکت می خواهد از طبقه ی اول به طبقه ی سوم منتقل شود. اولین نگرانی که پیش می آید انتقال تلفن ها و داخلی های کارمندان آن بخش است. در سیستم VOIP می توان به راحتی تلفن ها را به طبقه یا ساختمان دیگری منتقل کرد و همانند قبل بدون اختلال و قطعی به کار ادامه داد. زیرا تمامی داخلی ها و اکانت ها روی تلفن ها تعریف شده اند. هم چنین در صورتی که مدیر شرکت یا کارمندی بیرون از شرکت یا حتی شهر و کشور باشد می تواند از طریق بستر اینترنت به شبکه ی داخلی شرکت متصل شود و با داخلی ها تماس برقرار نماید. این عمل به کاهش هزینه ها نیز کمک شایانی می کند.

 • قابلیت انعطاف: زیرساخت VOIP را می توان بسیار راحت تر از سیستم های سنتی گسترش داد. در واقع می توان به راحتی داخلی و IP Phone اضافه کرد. داخلی ها را تغییر داد و یا نحوه ی ارتباط و پاسخگویی را تغییر دهیم.