مراکز داده

 1. درب و سطوح کاذب

  در اولین گام برای راه اندازی دیتا سنتر و مباحث ابنیه آن در یک مجموعه، شما نیاز به استانداردسازی… بیشتر

 2. کابل کشی ساخت یافته

  کابل کشی ساخت یافته را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد، کابل کشی مسی و فیبر نوری… بیشتر

 3. تهویه و کولینگ

  انتخاب سیستم سرمایشی مناسب، به نوع و تعداد تجهیزات موجود در اتاق سرور و همچنین میزان انرژی گرمایی کهبیشتر

 4. برق و اتاق پاور

  بحث درباره قلب تپنده دیتا سنتر یعنی زیرساخت برق است زیرساختی که هیچ گاه نباید به کوچکترین مشکلی… بیشتر

 5. اعلام و اطفا حریق

  در مراکز داده سیستم اعلام و اطفاء از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مواقع وقوع آتش سوزی و حریق ابتدا توسط این سیستم اعلام …بیشتر

 6. امکانات مدیریت شبکه

  بخش جدایی ناپذیر هر دیتاسنتر مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center است که به اختصار به آن ناک (NOC) گفته… بیشتر

چرا مجازی سازی؟

هدف از مجازی سازی (Virtualization) استفاده بهینه از منابع یک سرور برای چندین سیستم عامل است که به هر کدام از آن ها ماشین مجازی یا  vm گفته می شود و هر بخش به صورت جداگانه توانایی ارائه سرویس را دارد، اما همه ی vm ها از یک سخت افزار استفاده می کنند.به همین خاطر منجر به کاهش هزینه های تامین سخت افزار ،تعمیر و نگهداری آن و کاهش میزان مصرف انرژی و مدیریت آسان تر می شود.

 

ماهیت مجازی سازها:

مجازی ساز یا هایپرویزور (Hypervisor) نرم افزار هایی هستند که عمل مجازی سازی را برای ما انجام می دهند مانند  ESXi VMware ، Hyper-V ، VMware workstation، Citrix. البته Workstation و Hyper-v وابسته به سیستم عامل می باشند.Hypervisor هایی مثل  ESXi سرعت و کارایی بهتری دارند چون مستقیما با سخت افزار ارتباط دارند.

 

توضیحاتی پیرامون یکی از برترین مجازی ساز های جهان؛ ESXi

 

VMware vSphere :

برای مدیریت یک یا چند سرور که به آن “هاست” گفته می شود از دو ابزار استفاده می شود.یکی VMware vSphere Client و VMware Web Client . تفاوت این دو ابزار در تحت وب بودن است. در واقع بعد از نصب ESXi روی سرور با استفاده از یک سیستم عامل و ابزارهای ذکر شده به هاست متصل شده و اقدام به نصب و مدیریت ماشین های مجازی می کنیم.

VMware vCenter :

جهت مدیریت چندین هاست استفاده می گردد و برای پیاده سازی استاندارد آن نیاز به یک سرور مجزا خارج از هاست اصلی داریم زیرا vCenter خود یک محیط مدیریتی است و بهتر است در مکانی راه اندازی گردد که مستقل باشد. همچنین می توان از vCenter برای “کلاستر” کردن سرور ها استفاده کرد ، البته نه کلاستر به بیان مایکروسافتی.

vSwitch :

روی هر ESxi یک سوییچ مجازی وجود دارد که ارتباط بین vm ها و هم چنین ارتباط ماشین های مجازی با کاربر را انجام می دهد و در واقع عملکرد آن همانند یک سوییچ فیزیکی می باشد.

vSphere Distributed Switch :

 

وقتی تعداد ESXi ها و vSwitch های روی یک هاست زیاد می شود، از این ابزار برای مدیریت آن ها بهره می بریم یعنی ما یک سوییچ مجازی بین ESXi های خود قرار می دهیم که امکان یکپارچه سازی بهتر و همچنین اعمال سیاست های امنیتی را فراهم می کند.

VMware vShield Zone :

 

ما می توانیم ترافیک دیتای بین بخش ها و zone های مختلف را مدیریت کنیم ، به عنوان مثال برخی  پورت ها را ببندیم. در واقع یک امکان نرم افزاری جهت فیلترینگ و اعمال سیاست های امنیتی در محیط vSphere است.

Shared Storage :

 

در شبکه های مبتنی بر محصولات VMware از حافظه های شبکه های SAN نیز استفاده می شود که هم می توان از تجهیزات SAN Storage استفاده کرد و هم از نرم افزارهایی که این پروتکل ها را ساپورت می کنند ، مانند open filer و … که به دلیل کاهش هزینه ها استفاده از آن ها رو به افزایش است.

این ذخیره سازها در واقع مکانی هستند برای ذخیره سازی مشترک بین تمام سرورها، یعنی به جای این که vm ها داخل هاست قرار بگیرند آن ها را داخل Shared Storage قرار می دهیم، بدین صورت می توانیم vm ها را بین هاست ها جابجا و منتقل کنیم تا اگر هاستی به مشکلی برخورد ماشین های مجازی آن را روی یک هاست دیگر استفاده کنیم.

vMotion:

 

زمانی که یک ماشین با کمبود منابع (cpu , ram) مواجه می شود می توانیم آن را به هاست دیگری منتقل کنیم که اگر Shared Storage نداشته باشیم بایستی vm را خاموش کرده و آن را به هاست جدید Migrate کنیم. در واقع با داشتن Shared Storage دیگر نیازی به خاموش کردن هاست نیست و با استفاده از فناوری vMotion به راحتی آن را جابجا میکنیم.

VMware Distributed Resource Scheduler (DRS):

در صورتی که بخواهیم از قابلیت vMotion استفاده کنیم باید بستر آن که DRS است را کانفیگ و راه اندازی کنیم. وظیفه DRS این است که vm های موجود روی هر هاست را چک میکند تا از نظر منابع رم و سی پی یو تامین باشند و اگر شرایط برای یک vm مناسب نباشد با استفاده از vMotion ان را به هاست دیگری منتقل می کند.

Storage DRS:

وقتی نیاز هاست به استوریج تامین نشود یعنی به درخواست ها با تاخیر پاسخ داده شود یا فضای آن پر شده باشد امکان انتقال بین استوریج ها وجود دارد و میتوان فایل محتویات یک vm را به استوریج دیگر منتقل کرد.

VMware Distributed Power Management (DPM):

یکی از دغدغه های بزرگ در مراکز داده صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد بدین منظور وقتی امکان کار vm روی هاست های دیگر وجود داشته باشد عمل انتقال انجام شده، هاست مبدا به حالت standby درآمده و در صورت نیاز دوباره روشن خواهد شد و vm به مکان قبلی خود باز می گردد.

VMware High Availability (HA):

در حالت عادی اگر یکی از هاست های ما دچار hardware failure بشود هر تعداد vm روی آن قرار داشته باشد از کار می افتد اما اگر فایل ها روی shared storage باشند این vm ها ریبوت شده و روی هاستی که کاندیدای مناسبی برای این کار است منتقل می شوند و تنها به چند دقیقه زمان برای راه اندازی مجدد نیاز است.

VMware Fault Tolerance (FT):

در بالا توضیح داده شد اگر هاست با مشکل مواجه شود vm ریست میشود و روی هاست دیگر بالا می آید، زمانی که امکان همین میزان قطعی را هم نداشته باشیم و بخواهیم سیستم به صورت real time کار کند از قابلیت FT استفاده می کنیم به این صورت که با فعال کردن آن روی vm ، ماشین مجازی روی هاست دیگری برای خود یک mirror ایجاد میکند و بلافاصله بعد از خرابی vm، میرور آن شروع به فعالیت می کند.

VMware NSX:

به عنوان یک hypervisor در شبکه، NSX ارائه دهنده شبکه ای پیشرفته برای محیط مجازی است که توسط سوئیچ های مجازی طراحی شده است. تعداد پورت های سوئیچ مجازی بسیار بیشتر از تعداد پورت های سوئیچ فیزیکی است در واقع شبکه های بسیار پیچیده توسط NSX قابل پیاده سازی هستند. NSX مفهوم سوئیچ های مجازی را ارائه می دهد تا قابلیت شبکه های مجازی را گسترش دهد. اگر چه قابلیت های NSX برای محیط هایی غیر از vSphere نیز وجود دارد، اما هدف اولیه vSphere است. هم چنین NSX با VMware vCenter به دقت یکپارچه سازی گشته است. یکپارچگی اجازه می دهد تا یک گسترش و ارتباط منطقی از vSphere به شبکه در حال کار شما انجام شود.

VMware Virtual Desktop Infrastructure (VDI):

با گذشت زمان، استفاده از سیستم های کامپیوتری سمت کاربر به دلیل استهلاک بالا و هزینه اولیه و نیاز به بروز رسانی، پشتیبانی و… روز به روز کمرنگ تر خواهد شد و جای خود را به سیستم های مجازی سازی شده دسکتاپ خواهد داد. شرکت VMware با نرم افزار VMware Horizon View پا به این عرصه گذاشته و می توان به وسیله تجهیزاتی با قیمت مناسب به نام Thin Client یا Zero Client که سمت کاربر نصب می گردند تمامی نیازهای خود را از طریق بستر VDI و اتصال به سرور ها مرتفع ساخت.