مراکز داده

 1. درب و سطوح کاذب

  در اولین گام برای راه اندازی دیتا سنتر و مباحث ابنیه آن در یک مجموعه، شما نیاز به استانداردسازی… بیشتر

 2. کابل کشی ساخت یافته

  کابل کشی ساخت یافته را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد، کابل کشی مسی و فیبر نوری… بیشتر

 3. تهویه و کولینگ

  انتخاب سیستم سرمایشی مناسب، به نوع و تعداد تجهیزات موجود در اتاق سرور و همچنین میزان انرژی گرمایی کهبیشتر

 4. برق و اتاق پاور

  بحث درباره قلب تپنده دیتا سنتر یعنی زیرساخت برق است زیرساختی که هیچ گاه نباید به کوچکترین مشکلی… بیشتر

 5. اعلام و اطفا حریق

  در مراکز داده سیستم اعلام و اطفاء از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مواقع وقوع آتش سوزی و حریق ابتدا توسط این سیستم اعلام …بیشتر

 6. امکانات مدیریت شبکه

  بخش جدایی ناپذیر هر دیتاسنتر مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center است که به اختصار به آن ناک (NOC) گفته… بیشتر

هنگامی که راه اندازی زیرساخت و ابنیه شبکه به پایان می رسد، جهت ارتباط سیستم های کامپیوتری چه درون سازمان و چه ارتباطات برون سازمانی نیاز است که راهکارهای روت (Route) و سوییچ (Switch) ارائه و بررسی گردند.

 

 

 

در واقع می توان گفت ارتباطات کامپیوترها و تجهیزات کامپیوتری درون ساختمان یک سازمان که در یک مکان واقع شده اند با استفاده از سوییچ ها و ارتباطات بین شعب و یا ارتباط با بیرون از سازمان با روترها صورت می پذیرد.

یکی از مهم ترین راهکارهایی که برای شبکه های متوسط و بزرگ سازمانی (Enterprise) ارائه می شود بخش Route و Switch می باشد و در صورتی که به این بخش اهمیت و بها داده نشودو هزینه و زمان مناسبی برای اجرا در نظر گرفته نشود، تمامی هزینه های صرف شده در دیگر بخش ها به هدر می رود. به عنوان مثال اگر برای بخش Switching تجهیزات مناسبی خریداری نشود یا طراحی غیر اصولی صورت گیرد، میزان قطعی و تاخیر در شبکه بالا می رود و در نتیجه تمامی بخش ها را با اختلال مواجه می کند. یعنی ارتباط کاربران با یکدیگر، ارتباط کاربران (Clients) با سرورها، حتی ارتباطات Voip مختل خواهد شد.

 

ارائه راهکار در بخش روت و سوییچ به طور کلی به ۴ مرحله تقسیم بندی می شود:

 

۱- مرحله ی طراحی:

معمولا طراح شبکه کار خود را با بررسی نیازهای موجود شروع کرده و در نهایت یک طرح کلی برای برآورده کردن آن ها استخراج می کند. این طرح عموما شامل این موارد خواهد شد: نیازهای مربوط به پروژه، سایت های تحت تاثیر، نمونه های آزمایشی از پیکربندی مربوط به دستگاه ها، نتایج مربوط به تست پیش طرح، پارامترهای دخیل و نتایج احتمالی نیازهای مالی و مدیریتی اجرای طرح.

۲- مرحله ی پیاده سازی طرح:

در این مرحله، گروه مهندسی طرح مزبور را از طراح یا تیم طراحی دریافت کرده و شروع به طرح ریزی به منظور اجرای طرح و استخراج انواع روش های آن می نماید. برای انجام این کار، گروه مهندسان باید طرح مزبور را به دقت تفسیر کرده و مثال ها و هم چنین نمونه های آزمایشی موجود در طرح را آنالیز نمایند. به عنوان مثال اگر بخواهیم سرویس Voip داشته باشیم و از IP Phone های با قابلیت POE استفاده شود، بایستی در طراحی مان سوییچ هایی را در نظر بگیریم که قابلیت Power Over Ethernet یا POE را داشته باشند. یا اگر بخواهیم ارتباطات سازمانی را دسته بندی کرده و بخش های مختلف را جداسازی کنیم بایستی رهکار Vlan را حتما در نظر بگیریم.

اعضای گروه مهندسی باید طرحی را استخراج کنند که تمامی جزییات مربوطه بر روی آن مشخص بوده و افراد دیگر با مطالعه آن قادر به اجرای مرحله به مرحله ی پروژه باشند.

۳- مرحله بررسی طرح:

مرحله بررسی معمولا به صورت موازی در کنار اعمال تغییرات در شبکه یا قسمتی از آن انجام می گیرد. می توان گفت در این مرحله صحت کارکرد تجهیزات و پارامترهای آن ها بررسی می گردد.

۴- مرحله ی مستندسازی:

در آخرین مرحله که مستندسازی می باشد، تمامی تنظیمات و پیکربندی (config) های انجام شده به صورت مکتوب و همچنین به صورت نقشه ارائه می گردد. این عمل هم در پروسه ی عیب یابی و رفع عیب تجهیزات و هم به تغییرات و اصلاحات آینده کمک شایانی می کند. در صورتی که مجموعه ای از تغییرات بر روی شبکه اعمال گردد، سندهای مربوط به ساختار شبکه نیز باید به همان ترتیب اصلاح شود. در ادامه می خواهیم انواع تجهیزاتی که در این بخش و این راهکار ارائه می گردند و مورد استفاده قرار میگیرند را بررسی کنیم.

سوییچ ها براساس سرعت انتقال اطلاعات عموما به دو دسته ی Fast Ethernet و Gigabit Ethernet تقسیم بندی می شوند که اصطلاحا به دسته ی اول ۱۰/۱۰۰ و به دسته ی دوم ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ می گویند.

 

 

معیار دیگر دسته بندی سوییچ ها قابلیت مدیریت آن ها می باشد. که غالبا دسته بندی به صورت Managed و Unmanaged می باشد. سوییچ های Unmanaged هیچ قابلیت مدیریتی ای ندارند و فقط می توانند ارتباط بین پورت ها را برقرار نمایند اما در SW های Managed می توانیم سطوح مدیریتی متفاوتی داشته باشیم. این سطوح مدیریتی امکانات گسترده ای را جهت مدیریت SW در اختیار می گذارند. مانند Vlanning، ACL، Port Group، Inter vlan، فعال و غیرفعال سازی پورت و …، که البته این قابلیت ها و امکانات به مدل، برند و پارت نامبر سوییچی که استفاده می کنیم نیز بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال SW های لایه ۳ امکانات بسیار بیشتری در مقایسه با SW های لایه ۲ ارائه می دهند. بالاترین سطح مدیریت، در SW های Managed لایه ۳ سیسکو وجود دارد.

در یک دسته بندی دیگر، SW ها را به POE و non POE تقسیم بندی می کنند. SW های POE قابلیت تامین برق بر روی پورت شبکه را دارند که در بخش پیاده سازی طرح مثال کاربردی آن شرح داده شد.