مراکز داده

 1. درب و سطوح کاذب

  در اولین گام برای راه اندازی دیتا سنتر و مباحث ابنیه آن در یک مجموعه، شما نیاز به استانداردسازی… بیشتر

 2. کابل کشی ساخت یافته

  کابل کشی ساخت یافته را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد، کابل کشی مسی و فیبر نوری… بیشتر

 3. تهویه و کولینگ

  انتخاب سیستم سرمایشی مناسب، به نوع و تعداد تجهیزات موجود در اتاق سرور و همچنین میزان انرژی گرمایی کهبیشتر

 4. برق و اتاق پاور

  بحث درباره قلب تپنده دیتا سنتر یعنی زیرساخت برق است زیرساختی که هیچ گاه نباید به کوچکترین مشکلی… بیشتر

 5. اعلام و اطفا حریق

  در مراکز داده سیستم اعلام و اطفاء از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مواقع وقوع آتش سوزی و حریق ابتدا توسط این سیستم اعلام …بیشتر

 6. امکانات مدیریت شبکه

  بخش جدایی ناپذیر هر دیتاسنتر مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center است که به اختصار به آن ناک (NOC) گفته… بیشتر

بخش جدایی ناپذیر هر دیتاسنتر مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center است که به اختصار به آن ناک (NOC) گفته می شود و یکی از حساس ترین و مهم ترین فضاهایی می باشد که در یک شبکه سازمانی وجود دارد. در ناک شما به نرم افزار های مانیتورینگ مانند Solarwinds، PRTG ،NSM، CiscoPrime بخش Call Center و نیروهای عملیاتی که بتوانند در صورت بروز مشکل اقدام مناسب را انجام دهند نیاز دارید. اقداماتی مانند بررسی صحت و درستی کارکرد تجهیزات، availability و در دسترس بودن سرویس های مورد نیاز و حتی استفاده از نرم افزار های مدیریت شبکه مثل SCCM که امکانات زیادی در رابطه با مدیریت و کنترل کاربران در اختیار می گذارد.

وقتی صحبت از NOC به میان می آید نمی توان (SOC (Security Operations Center یا مرکز عملیات امنیت را نادیده گرفت. موارد و اجزاء مشابه زیادی بین این دو بخش وجود دارد اما تفاوت های اصلی در نیروهای عملیاتی، تخصص آنها و هم چنین حوزه کاری می باشد. کارهایی مثل تست و تشخیص نفوذ و یا تهدیدات و خطراتی که ممکن است به وجود آیند و همینطور راهکار های مقابله با این تهدیدات. در واقع امروزه با توجه به افزایش تهدیدات نیاز به بخش SOC و کارشناسان امنیت روز به روز بیشتر احساس میگردد.