مراکز داده

 1. درب و سطوح کاذب

  در اولین گام برای راه اندازی دیتا سنتر و مباحث ابنیه آن در یک مجموعه، شما نیاز به استانداردسازی… بیشتر

 2. کابل کشی ساخت یافته

  کابل کشی ساخت یافته را می توان به بخش های مختلفی تقسیم کرد، کابل کشی مسی و فیبر نوری… بیشتر

 3. تهویه و کولینگ

  انتخاب سیستم سرمایشی مناسب، به نوع و تعداد تجهیزات موجود در اتاق سرور و همچنین میزان انرژی گرمایی کهبیشتر

 4. برق و اتاق پاور

  بحث درباره قلب تپنده دیتا سنتر یعنی زیرساخت برق است زیرساختی که هیچ گاه نباید به کوچکترین مشکلی… بیشتر

 5. اعلام و اطفا حریق

  در مراکز داده سیستم اعلام و اطفاء از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مواقع وقوع آتش سوزی و حریق ابتدا توسط این سیستم اعلام …بیشتر

 6. امکانات مدیریت شبکه

  بخش جدایی ناپذیر هر دیتاسنتر مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center است که به اختصار به آن ناک (NOC) گفته… بیشتر

در مراکز داده سیستم اعلام و اطفاء از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در مواقع آتش سوزی و حریق ابتدا این سیستم وقوع آتش سوزی را اعلام و در صورت لزوم تجهیزات اطفاء وارد عمل شده تا آتش را خاموش نمایند.

روند کلی کار بدین صورت است که دیتاسنتر به زون یا بخش های مختلف تقسیم شده و هر بخش را کاملا ایزوله می نماییم تا با بخش های دیگر تداخلی نداشته باشد.

 • اعلام و اطفاء هوشمند: عمده آتش سوزی هایی که در دیتاسنتر رخ می دهند در مرحله ی اول با دود نمایان می شوند نه با شعله یا افزایش حرارت به همین منظور سنسورهای مورد استفاده سنسورهای تشخیص دود می باشند که در هر بخش (zone) نیاز به شش عدد سنسور داریم که دو عدد در زیر کف کاذب، دو عدد در محیط اتاق و دو عدد در درون سقف کاذب می باشد. سه تا شش ثانیه بعد از تشخیص دود توسط detector اول، سیستم اعلان zone مربوطه شروع به آژیر زدن می کند و فلاشرهای آن بخش روشن می شوند. اگر مشکل مرتفع نگردد و دود به سنسور دوم برسد زنگ اعلام حریق به صدا در می آید و بعد از سی ثانیه گاز اطفاء خارج شده و آتش را مهار می کند.

 • کلید های اعلام و اطفاء: به طور کلی سه نوع کلید در این سیستم وجود دارد. کلید اعلام که به رنگ قرمز بوده و شخص بعد از مشاهده حریق با فشردن این کلید آژیر را به صدا در می آورد. کلید بعدی که به رنگ آبی می باشد کلید توقف است. اگر زنگ به صدا درآمد و آتش با موفقیت مهار و کنترل شد، این کلید را فشار می دهیم تا زنگ قطع شود. کلید زرد رنگ هم مربوط به اطفاء است که خارج از اتاق نصب شده و سی ثانیه بعد از فشردن آن، گاز خارج شده و عملیات اطفاء صورت می گیرد.

مدیریت تمامی بخش ها با پنلی است که معمولا در ناک (NOC) نصب می شود و هر بخش را به صورت مجزا مدیریت می کند.